Profilaktyka

Strona główna / Profilaktyka
PROGRAM PROFILAKTYKI CHORÓB UKŁADU KRĄŻENIA

Zachęcamy Państwa do skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach programu Profilaktyki Chorób Krążenia. Adresatami programu są osoby obciążone czynnikami ryzyka, które są zadeklarowane do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz będące w danym roku kalendarzowym w 35, 40, 45, 50 oraz 55 roku życia. Osoby te, aby móc skorzystać z programu, nie mogą mieć już zdiagnozowanej choroby układy krążenia oraz w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach programu (również u innych świadczeniodawców).

Dlaczego warto się zbadać?

Pacjencie pamiętaj o tym, że czynniki takie jak na przykład:

  • niewłaściwa dieta (prowadząca do otyłości),
  • niska aktywność fizyczna,
  • nadużywanie alkoholu i palenie papierosów, przyczyniają się do rozwoju chorób układu krążenia. Główną przyczyną zgonów w Polsce, ale także na świecie są właśnie takie choroby. Dzięki badaniom profilaktycznym można wcześnie zdiagnozować potencjalne nieprawidłowości i szybko podjąć leczenie, zwiększając swoje szanse na życie w dobrym zdrowiu.
  • stres

Badania, które wykonywane są w ramach programu to:

  • badanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów,
  • określenie BMI (wskaźnika masy ciała),
  • pomiar ciśnienia tętniczego

Pacjencie, aby móc skorzystać z badań w ramach Programu Profilaktyki Chorób Krążenia zgłoś się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Skierowanie nie jest w tym przypadku potrzebne.

Źródło:http://www.nfz-krakow.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/program-profilaktyki-chorob-ukladu-krazenia-/

Badania w ramach programu wykonywane są w Samodzielnym Gminnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Chełmku przy ul. Staicha 1


PROGRAM PROFILAKTYKI I WCZESNEGO WYKRYWANIA RAKA SZYJKI MACICY

Uczestniczymy w Populacyjnym Programie Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, dzięki czemu nasze pacjentki mogą liczyć na bezpłatne badania cytologiczne.

Badania cytologiczne wykonywane są:

  • co 36 miesięcy u kobiet w wieku od 25 do 59 lat,
  • co 12 miesięcy u kobiet w wieku od 25 do 59 lat obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych wirusem HPV).

W przypadku nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego kobieta zostaje skierowana na dalsze badania, aby wykluczyć lub potwierdzić zmiany nowotworowe.

Wszystkie osoby zainteresowane programem zachęcamy do zapoznania się z informacjami zawartymi na stronie http://profilaktykaraka.coi.waw.pl.

Badania cytologiczne w ramach programu wykonywane są w Samodzielnym Gminnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Chełmku przy ul. Staicha 1


SZCZEPIENIA PRZECIW MENINGOKOKOM GRUPY C

W ramach Programu Promocji Zdrowia dotyczącego szczepień profilaktycznych dzieci z terenu Gminy Chełmek przeciwko bakteriom Neisseria Meningitidis typ C, ruszyła akcja szczepień ochronnych przeciwko meningokokom grupy C dla dzieci urodzonych w 2015 roku i zameldowanych na terenie Gminy Chełmek.

Program dofinansowuje Urząd pokrywając w 50% koszt szczepionki. Szczepienie poprzedzone jest konsultacją z lekarzem pediatrą. Zachęcamy Państwa do skorzystania z tej możliwości, ponieważ szczepienie jest jedynym skutecznym sposobem ochrony przed groźnymi zakażeniami meningokowymi i zapewnia ochronę przed takimi chorobami jak na przykład posocznica (zwana potocznie sepsą), zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu.

Szczepienia realizowane są w Samodzielnym Gminnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Chełmku przy ul. Staicha 1.

Jeżeli macie Państwo wątpliwość czy szczepić dziecko lub chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat infekcji meningokokowych prosimy o skonsultowanie się z lekarzem pediatrą. Rejestracja i więcej informacji pod numerami telefonu: 33 846 14 61, 33 846 12 02.


SZCZEPIENIE PRZECIW GRYPIE

Szczepienia ochronne są najskuteczniejszą metodą zapobiegania zachorowaniom na grypę i jej ciężkim powikłaniom. Rozpoczęliśmy szczepienie przeciw grypie szczepionką nowej generacji. Po raz pierwszy oferujemy szczepionkę czteroskładnikową, która zapewnia szersze spectrum ochrony.

Cena szczepionki wraz z konsultacją oraz jej podaniem dla pacjentów zdeklarowanych w SGZOZ w Chełmku to koszt 42,00 zł, dla pacjentów niezdeklarowanych w SGZOZ w Chełmku wynosi 45,00 zł.

Wszystkich, którzy jeszcze nie zdążyli pomyśleć o profilaktyce w tym sezonie serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

Szczepienia realizowane są w Samodzielnym Gminnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Chełmku przy ul. Staicha 1.