Profilaktyka

Strona główna / Profilaktyka

PROGRAM PROFILAKTYKI CHORÓB UKŁADU KRĄŻENIA

Zachęcamy Państwa do skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach programu Profilaktyki Chorób Krążenia. Adresatami programu finansowanego przez NFZ są osoby obciążone czynnikami ryzyka, które są zadeklarowane do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w Chełmku oraz będące w zakresie wiekowym od 35 do 65 lat. Osoby te, aby móc skorzystać z programu, nie mogą mieć już zdiagnozowanej choroby układy krążenia oraz w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach programu (również u innych świadczeniodawców).

Dlaczego warto się zbadać?

Pacjencie pamiętaj o tym, że czynniki takie jak na przykład:

  • niewłaściwa dieta (prowadząca do otyłości),
  • niska aktywność fizyczna,
  • nadużywanie alkoholu i palenie papierosów, przyczyniają się do rozwoju chorób układu krążenia. Główną przyczyną zgonów w Polsce, ale także na świecie są właśnie takie choroby. Dzięki badaniom profilaktycznym można wcześnie zdiagnozować potencjalne nieprawidłowości i szybko podjąć leczenie, zwiększając swoje szanse na życie w dobrym zdrowiu.
  • stres

Badania, które wykonywane są w ramach programu to:

  • badanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów,
  • określenie BMI (wskaźnika masy ciała),
  • pomiar ciśnienia tętniczego

Pacjencie, aby móc skorzystać z badań w ramach Programu Profilaktyki Chorób Krążenia zgłoś się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Skierowanie nie jest w tym przypadku potrzebne.

Źródło: https://pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne/program-profilaktyki-chorob-ukladu-krazenia-chuk

Badania w ramach programu wykonywane są w Samodzielnym Gminnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Chełmku przy ul. Staicha 1


PROGRAM PROFILAKTYKI I WCZESNEGO WYKRYWANIA RAKA SZYJKI MACICY

Uczestniczymy w Populacyjnym Programie Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, dzięki czemu nasze pacjentki mogą liczyć na bezpłatne badania cytologiczne.

Badania cytologiczne wykonywane są:

  • co 36 miesięcy u kobiet w wieku od 25 do 59 lat,
  • co 12 miesięcy u kobiet w wieku od 25 do 59 lat obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych wirusem HPV).

W przypadku nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego kobieta zostaje skierowana na dalsze badania, aby wykluczyć lub potwierdzić zmiany nowotworowe.

Wszystkie osoby zainteresowane programem zachęcamy do zapoznania się z informacjami zawartymi na stronie http://profilaktykaraka.coi.waw.pl.

Badania cytologiczne w ramach programu wykonywane są w Samodzielnym Gminnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Chełmku przy ul. Staicha 1


SZCZEPIENIE PRZECIW GRYPIE

Szczepienia ochronne są najskuteczniejszą metodą zapobiegania zachorowaniom na grypę i jej ciężkim powikłaniom.

Na półkuli północnej, również w Polsce, największy wzrost zachorowań na grypę przypada na okres od października do maja kolejnego roku. Szczepienie przeciwko grypie warto zrobić zanim rozpocznie się sezon zwiększonej zachorowalności (najlepiej we wrześniu lub październiku). Jeżeli jednak nie zdążyłeś zaszczepić się przed sezonem epidemicznym, nadal możesz przyjąć szczepionkę przez cały czas trwania okresu infekcyjnego.

Szczepienie przeciwko grypie powinno odbywać się co roku. Konieczność corocznego szczepienia wynika ze zmienności antygenowej szczepów wirusów grypy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na bieżąco bada krążące w środowisku szczepy wirusa grypy. Jeżeli w środowisku pojawia się nowy, to WHO wydaje uaktualnione zalecenia dotyczące składu szczepionki. Zatem preparat uodparniający przeciwko grypie jest stale ulepszany i monitorowany, dzięki temu regularne szczepienie zwiększa i poszerza ochronę przed wirusami.

Wszystkich, którzy jeszcze nie zdążyli pomyśleć o profilaktyce zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

Szczepienia realizowane są w Samodzielnym Gminnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Chełmku przy ul. Staicha 1.