ŚWIATOWY DZIEŃ CHORYCH NA CUKRZYCĘ ORAZ ŚWIATOWY DZIEŃ TOLERANCJI - RELACJA 19/12/2014

W tych szczególnych dniach z profilaktyki skorzystało wielu pacjentów. Personel pielęgniarski służył pomocą oraz fachową poradą medyczną.

SGZOZ w Chełmku po raz kolejny zaskoczył pacjentów nowościami w postaci niespodziewanych akcji profilaktycznych.

Dziękujemy i zapraszamy do kolejnych dzialań profilaktycznych służących zdrowiu pacjentów.

 

 

14 LISTOPADA - ŚWIATOWY DZIEŃ CHORYCH NA CUKRZYCĘ - pobierz plakat

16 LISTOPADA - ŚWIATOWY DZIEŃ TOLERANCJI

 

I znów udało nam się mile zaskoczyć naszych Pacjentów! Tym razem w obchodzonym co roku 14 listopada Światowym Dniu Walki z Cukrzycą zaproponowaliśmy przychodzącym do SGZOZ w Chełmku pakiet diagnostyczno – edukacyjny. Poprzez fachową i merytoryczną informację, która ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat cukrzycy, jej przyczyn, objawów, sposobów leczenia i powikłań, a także promocję zdrowego trybu życia, staraliśmy się przypominać o koniecznej profilaktyce i leczeniu tej podstępnej choroby.

To właśnie wczesna diagnoza oraz edukacja stanowią podstawę zmniejszenia ryzyka komplikacji wynikających z cukrzycy.

A dane są zatrważające:

W Polsce jest ponad 3 miliony chorych, a jedna trzecia z tego nie wie, że ma cukrzycę!

Powstawaniu cukrzycy sprzyja niewłaściwe odżywianie, brak ruchu, otyłość, nadużywanie leków ipalenie papierosów. Światowe źródła informacji biją na alarm - liczba chorych szybko rośnie i obecnie wynosi około 370 milionów. Szacuje się, że w 2030 roku będzie ponad 550 milionów diabetyków. Co 5 sekund ktoś na świecie dowiaduje się, że jest chory na cukrzycę, a co 10 sekund z powodu powikłań tej choroby, umiera pacjent.

Aby ocenić swój stan zdrowia w Przychodni w Chełmku zostało zlokalizowane stanowisko, przy którym można było dokonać pomiaru stężenia glukozy we krwi, zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi oraz przeprowadzić testy wagowe masy ciała i wskaźnika BMI (ang. Body Mass Index) z wykorzystaniem specjalistycznych wag i urządzeń pomiarowych. Badania trwały do godzin popołudniowych, a zainteresowanie przeszło nasze oczekiwania. Pacjenci skorzystali też z kilkudziesięciu bezpłatnie rozdawanych glukometrów oraz specjalnych materiałów edukacyjnych, pomocnych przy rozpoznawaniu cukrzycy, jak również pomagających korzystać z jadłospisów, diet i ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Cała akcja odbyła się w wyjątkowej oprawie plastycznej, którą w związku z przypadającym na dzień 16 listopada Międzynarodowym Dniem Tolerancji przygotowały dzieci z Samorządowego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Chełmku. Ponad sto prac wykonanych rozmaitymi technikami plastycznymi zdobiło ściany i korytarze chełmeckiej przychodni, świadcząc o niezwykłej wrażliwości bardzo młodych przedszkolaków i uczniów, dla których tematyka tolerancji oraz walki z chorobami cywilizacyjnymi okazała się być wielobarwną gamą zrozumienia, wrażliwości i wyczulenia na potrzeby drugiego człowieka. Miło obserwować Pacjentów oglądających te prace plastyczne, ich uśmiech na twarzy i niekiedy rozczulenie. Życzmy więc sobie na co dzień prócz zdrowia, dużo wzajemnej wrażliwości i tolerancji.

GALERIA ZDJĘĆ:

- Zdjęcie nr 1 - pobierz

- Zdjęcie nr 2 - pobierz

- Zdjęcie nr 3 - pobierz

- Zdjęcie nr 4 - pobierz